You are here: Events»2008»2008 Winter Classic

Tournament Results

February 8-10, 2008 - 3rd Annual Winter Classic - ACOP - Overland Park, KS

R2 Sports Tournament page with results and full draws
.

Division Name
Draw Type
First Second Third Third Quarters Quarters Quarters Quarters

Men's Age Singles

40+ B

7

Single Elimination

Bruce Keil

Donnie Kirk

Todd Kangas

D. Paul Northcutt

Richard Marsh

Ray Gabel

Kerstan Cook



Men's Doubles

35+

8

Round Robin

Brian Ahern / Jacob Chambers

David Stein / Richard Maggard

Jim Brane / Richard Bocanegra

Gary Beatty / Lucy Delsarto






MAD

Men's Doubles

A

22

Single Elimination

Armand Way / Richard Bocanegra

Douglas Blaha / Richard Hunolt

Don Wells / Matt Welch

Allen Stapleton / Tom Hartwig

Gary Beeman / Mike Wedel

Jonathan Tester / Travis Dickman

Patrick Nugent / John Manning

Pat O'hara / Scott Wolford


MBD

Men's Doubles

B

22

Single Elimination

William Tony Hill / Tony Totta

John Manning / Patrick Nugent

David Cook / Richard Krinsky

Grace Jaworsky / Ron Gundersen

Bradley Deichler / Trenton Foglesong

Rick Hancock / Sam Bradshaw

Donnie Kirk / Kerstan Cook

Darryl Bell / Darryl Bell Jr


MOD

Men's Doubles

Open

17

Single Elimination

Daniel Pflaster / Kevin Buehler

Anthony Carson / Bradly Rogers

David Stein / Richard Maggard

Felipe Camacho / Jose Ramos

Caleb Schraeder / Grant Barker

Jim Brane / Richard Bocanegra

Bill Severns / Mike Mooers

Brian Ahern / Jacob Chambers


MA

Men's Singles

A

17

Single Elimination

Don Wells

Caleb Schraeder

Travis Dickman

Allen Stapleton

Pat O'hara

Scott Wolford

Terry Burn

Douglas Blaha


MB

Men's Singles

B

20

Single Elimination

Steve Terry

Cory Caviar

Brent Daubach

Tony Totta

Mark Homan

John Hobbs

Scott Spangler

Chad Hawk


MC

Men's Singles

C

15

Single Elimination

Kerstan Cook

Donnie Kirk

Bart Miller

Mitch Gant

Jennifer Cole

Nohaud Azan

Travis Snyder

Nara Agayev


MO

Men's Singles

Open

10

Single Elimination

Anthony Carson

Bradly Rogers

Grant Barker

Jose Ramos

Kevin Buehler

Daniel Pflaster

Felipe Camacho

John Cole


XAB

Mixed Doubles

A / B

8

Round Robin

Jennifer Cole / John Cole

Grace Jaworsky / Ron Gundersen

Dan Morales / Elizabeth Selaya

Andrew Cummings / Jan Blurton





SPECIAL DIVISIONS


Men's Age Singles

40+ B Consolation

4

Single Elimination



Ray Gabel







M35

Men's Age Singles

M35

8

Single Elimination

Jacob Chambers

Terry Burn

Tom Hartwig

Richard Mccroskey

Gary Gwaltney

Rick Hancock

Lucy Delsarto

Matt Welch


Men's Age Singles

M35 Consolation

4

Single Elimination

Gary Gwaltney

Lucy Delsarto

Rick Hancock

Matt Welch






Men's Doubles

A Consolation

7

Single Elimination

Jonathan Tester / Travis Dickman

Gary Beeman / Mike Wedel

Bradley Deichler / Trenton Foglesong

Benjamin Heinlein / Marcus Wiggins


Darryl Bell / Gary Gwaltney

BYE

BYE


Men's Doubles

B Consolation

7

Single Elimination

Rick Hancock / Sam Bradshaw

Bradley Deichler / Trenton Foglesong

Mitch Joyce / Mike Hartman

Raymond Creekbaum / Mitch Gant


Scott Spangler / Todd Wade

BYE

BYE


Men's Doubles

Open Consolation

5

Single Elimination

Jim Brane / Richard Bocanegra

Caleb Schraeder / Grant Barker

Bill Severns / Mike Mooers

Brian Ahern / Jacob Chambers






cMA

Men's Singles

A Consolation

9

Single Elimination

Dan Morales

William Tony Hill

Cory Caviar

Andrew Cummings

Mark Bezy

Mark Homan

John Hobbs

Marcus Wiggins


cMB

Men's Singles

B Consolation

12

Single Elimination

Marcus Wiggins

Double Forfeit


Mitch Gant

Travis Snyder

Sam Bradshaw

Nohaud Azan

Jay Harms


cMC

Men's Singles

C Consolation

8

Single Elimination

Mitch Joyce

Sam Bradshaw

Ryan Louisa

Darryl Bell Jr

Mike Hartman

Caleb Kangas

D. Paul Northcutt

BYE


cMO

Men's Singles

Open Consolation

6

Single Elimination

Daniel Pflaster

Kevin Buehler

Caleb Schraeder

Jonathan Tester



BYE

BYE


Mixed

C/D Singles

3

Round Robin

Ryan Louisa

Jan Blurton

Jamie Hancock







WAB

Women's Singles

Women's A/B

6

Round Robin

Elizabeth Selaya

Jennifer Cole

Nara Agayev

Jennifer Hawk

Debbi Wedel

Margaret Douglas




Division Name
Draw Type
First Second Third Third Quarters Quarters Quarters Quarters